17.05.2014

20:00

Steblewo

„Historia w murach zaklęta”

Relacja z wydarzenia:

W majowy wieczór Nocy Muzeów, mury XIV-wiecznego kościoła w Steblewie ożyły… Niesamowita atmosfera, piękne światła, muzyka, bogate stroje żuławskie z XVII w. i pieśni, sprawiły, iż mogliśmy się przenieść w czasy świetności krainy Żuław Gdańskich.

Inscenizację poprzedziło nabożeństwo majowe oraz rozmowa Pana Bartosza Gondka z Tomaszem Jagielskim o historii Steblewa i Żuław Gdańskich.

Przygotowana przez nas inscenizacja pt. „Duch Pastorowej powraca…”, oparta na śpiewogrze „Wesele Żuławskie z XVII w.”, której scenariusz historyczny został napisany przez Pana Andrzeja Januszajtisa, nawiązywała do przeszłości ruin steblewskiego kościoła i legendy związanej z tą miejscowością.

Piękne stroje przygotowane specjalnie do śpiewogry przez Panią Olgę Leszko – absolwentkę Petersburskiego Konserwatorium – wypełniły całą scenerię.

Tańce i ruch sceniczny przygotowywane były pod okiem Pana Sławomira Gidla – choreografa i wieloletniego kierownika baletu Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Dzięki wspaniałemu kompozytorowi Piotrowi Janowi Ulatowskiemu oraz Cappelli Gedanensis mogliśmy wysłuchać oryginalnej muzyki i pieśni  z epoki.

W rolach głównych wystąpili:

  • Pan Młody – Daniel Chodyna – aktor, grający główną rolę w Teatrze Komedia w Warszawie w musicalu Zorro
  • Pani Młoda – Ewa Skalska – studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku
  • Matki Panny Młodej – Małgorzata Augustyniak
  • Goście weselni: Gabriela Pliszka, Bartosz Berner – studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. A także Kamila Maik, Kinga Richter, Michał Kępka i Patryk Jurczyk – tancerze Szkoły baletowej w Gdańsku.

To było niezwykłe wydarzenie zorganizowane w Partnerstwie z Gminą Suchy Dąb i Parafią pw. Jana Chrzciciela w Giemlicach.

Swoją obecnością zaszczyciło nas kilkaset gości, za co serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że za rok również ożywimy steblewskie ruiny, tak jak obiecaliśmy to Pastorowej, która zdjęła klątwę podczas inscenizacji.

U. Bastek

Podziel się informacjami za pomocą portali społecznościowych!
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+

Zaproszenie na wydarzenie:

Zapoznaj się ze szczegółami wydarzenia:

  1. Opis wydarzenia
  2. Mapki dojazdu

Kliknij, na plakat, aby zobaczyć go w powiększeniu.

Kliknij, na plakat, aby zobaczyć go w powiększeniu.

historia-w-murach-zakleta-01

Ruiny kościoła w Steblewie – miejsce wydarzenia

historia-w-murach-zakleta-02

Stroje żuławskie biorące udział w inscenizacji

 

Opis wydarzenia:

To niezwykłe wydarzenie, które odbędzie się w XIV- wiecznych ruinach kościoła w  Steblewie.

Późnym wieczorem 17 maja przeniesiemy się w wiek XVII na pełne muzyki, tańca i śpiewu wesele bogatego chłopa żuławskiego. Inscenizacja pt. ”Duch pastorowej powraca..”  przygotowana przez LGD „Trzy Krajobrazy” w tej niezwykłej scenerii nabierze szczególnego wyrazu.

Efektowne stroje z epoki, profesjonalne wykonanie oraz zaklęta przeszłość murów ….sprawią, że będzie to wyjątkowa noc.

Inscenizacja rozpocznie się o godz. 21.00 a wcześniej o godz. 20.00  zapraszamy na ciekawą rozmowę Bartosza Gondka z Tomaszem Jagielskim o historii Żuław i Steblewa.

Całe wydarzenie, będące równocześnie wielkim otwarciem zabezpieczonego ze środków Unii Europejskiej zabytkowego  obiektu  organizuje LGD „Trzy Krajobrazy” w partnerstwie z gminą Suchy Dąb.

Patronat medialny: Radio Gdańsk i Dziennik Bałtycki

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach podejścia Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata2007 -2013, realizowanego przez LGD „Trzy Krajobrazy”.

wstęp wolny

Zapraszamy

 

Zobacz mapki dojazdu do Steblewa z Gdańska i Pruszcza Gdańskiego:


Ten wpis opublikowano 30.04.2014

Dodaj komentarz

Unia Europejska
Program LEADER
Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja mająca na celu realizację planu komunikacji zawartego w Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020 współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla Rozwoju Lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: skuteczna wymiana informacji pomiędzy LGD a społecznością lokalną oraz promocja obszaru