Pieszy i rowerowy szlak motławski

Wpis opublikowano: 30 listopada 2011

Rowerowy szlak Motławski, jak sama nazwa mówi, wiedzie wzdłuż rzeki Motławy, która przepływa przez Żuławy Gdańskie.
To szlak bardzo łatwy i przyjemny, w szczególności dla początkującego rowerzysty. Podobnie jak szlak pieszy o tej samej nazwie, szlak rowerowy wiedzie wzdłuż koryta Motławy i oznakowany jest na czerwono. Oba szlaki rozpoczynają się w Gdańsku i kończą w Tczewie, wiodą raz prawym, raz lewym brzegiem rzeki, nie tracąc tafli wody z zasięgu wzroku. Szlak rowerowy od pieszego różni się przede wszystkim tym, że wiedzie w 90% drogami asfaltowymi, zaś pieszy raczej z dala od nich, zagłębiając się w żuławskich łąkach. Chcąc zatem zrobić pętlę w jedną stronę szlakiem rowerowym, a w drugą pieszym, proponujemy wybrać się tam o porze suchej, co by nie ugrząźć po piasty w żuławskiej glinie.
Wracając do przebiegu szlaku rowerowego, jak wspomnieliśmy wcześniej, szlak niemalże na całej swej długości wiedzie drugorzędnymi drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu samochodowego. Tylko na pierwszym odcinku z Gdańska do Wiśliny jadąc wałem rzeki Motławy mamy do pokonania płyty betonowe.

Trasa:
Gdańsk (Urząd Wojewódzki) – Olszynka – Krępiec – Mokry Dwór – Wiślina – Lędowo – Wróblewo – Grabiny Zameczek – Suchy Dąb – Krzywe Koło – Koźliny – Czatkowy – Tczew (stacja kolejowa) – dł. Trasy 38,5 km

Długość trasy:
Ok. 38,5 km

Atrakcje na szlaku:
Niewątpliwie największą atrakcją jest tu sama przyroda. Żuławy Gdańskie poprzecinane są licznymi rowami i kanałami stąd też często region ten nazywany jest “krainą na wodzie”, a do tego te charakterystyczne wierzby, cudne o każdej porze roku! To jest pierwszy powód, dla którego warto udać się tym szlakiem. Drugi, to ciekawe zabytki, przede wszystkim sakralne. Pierwszy z nich znajduje się w Wiślinie. Nieopodal cmentarza mennonickiego warto rzucić okiem na drewnianą dzwonnicę z 1792 roku. Kilkanaście kilometrów dalej, we wsi Wróblewo, w wodach Motławy odbija się piękny drewniany kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Panny Maryi o konstrukcji szkieletowej, wypełniony murem ceglanym. Przejeżdżając przez Suchy Dąb warto na minutkę odbić i zobaczyć kościół pw. Świętej Anny wzniesiony w 2 poło. XIV wieku oraz barokowy dzwon. Ostatni zabytek sakralny zaś zobaczymy we wsi Krzywe Koło. Przyglądając się z bliska jogo murom, warto zwrócić uwagę na “wtopiony” herb Gdańska.

Podziel się informacjami za pomocą portali społecznościowych!
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+

Dodaj komentarz

Unia Europejska
Program LEADER
Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja mająca na celu realizację planu komunikacji zawartego w Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020 współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla Rozwoju Lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: skuteczna wymiana informacji pomiędzy LGD a społecznością lokalną oraz promocja obszaru