Śladami Mennonitów po Żuławach Gdańskich

Wpis opublikowano: 30 listopada 2011

Trasa tego szlaku o całkowitej długości 34 km, prowadzi sprzed Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku przez Kamienną Śluzę, wzdłuż Motławy, dalej przez Olszynkę, Krępiec, Mokry Dwór do Wiśliny. Następnie wiedzie przez Lędowo, Wróblewo, Wocławy, Miłocin do Trutnów, a stamtąd przez Cedry Wielkie do Leszków i Kiezmarka.
Na całej trasie przebiega droga asfaltowa, a od Wróblewa do Wocław wzdłuż kanału odwadniającego mało uczęszczana polna droga lokalna.
Kilkakrotnie przejeżdżamy mostami drogowymi, raz po prawej raz po lewej stronie Motławy, co dodatkowo uatrakcyjnia naszą wędrówkę.
W miejscowości Leszkowy można wejść na wał wiślany i od strażnicy wałowej, znajdującej się na jego szczycie, udać trasą pieszą, równoległą do szlaku, do miejscowości Kiezmark, w której kończy się nasza wycieczka.
Na trasie szlaku zobaczymy m.in. kilka zabytkowych kościołów w tym kościół mennonicki
z 1819 r. oraz ruiny gotyckiego kościoła w Wocławach, zobaczymy również ceglany dwór klasycystyczny z 1802 r., bramę i dzwonnicę z 1792 r., Stelle mennonickie, piękny odrestaurowany dom podcieniowy, w którego wnętrzu znajduje się makieta przedstawiająca skansen miniatur żuławskich.
Niewątpliwą atrakcją tego szlaku jest również możliwość podziwiania piękna krajobrazu Żuław Wiślanych.

Trasa: Gdańsk – Kamienna Śluza – Olszynka – Krępiec – Mokry Dwór – Wiślina- Lędowo – Wróblewo – Wocławy – Miłocin – Trutnowy – Cedry Wielkie – Leszkowy – Kiezmark

Długość: 34 km

Podziel się informacjami za pomocą portali społecznościowych!
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+

Dodaj komentarz

Unia Europejska
Program LEADER
Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Operacja mająca na celu realizację planu komunikacji zawartego w Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020 współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla Rozwoju Lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: skuteczna wymiana informacji pomiędzy LGD a społecznością lokalną oraz promocja obszaru